Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation
Main Navigation

Working...

Ajax Loading Image

 

FFA-FCCLA Banquet Held April 23

Story image 1_0
5179488dca9e6

Because of inclement weather on April 22, the Howells-Dodge-Clarkson FFA-FCCLA Banquet was held on Tuesday, April 23 at 6:30 p.m. in the Howells-Dodge Consolidated Gym.  The opening ceremony was conducted by the FFA Officers.  A potluck meal was enjoyed by over 200 members and parents. 

 The following FCCLA Awards were presented by FCCLA District 5 Officer Makenzie Polacek,President Haley Kampschnieder, Vice President – Bailey Bond, Secretary – Paige Indra and Power Of One Chairperson Casey Smith:

Freshmen: 

Justin Bazata - FCCLA Award, District Runner-Up in  Health and Wellness Jr.,  State Power of            One Award

Kelly Cech - FCCLA Award, District Runner-Up in Focus on Children Jr., State   Power of One Award

Justin Evert - FCCLA Award, District Runner-up in Advocacy Jr., State Power of One Award

Wyatt Hake - FCCLA Award, District Runner-up in Recycle and Redesign Jr.

Darren Hegemann - FCCLA Award, District Runner-up in Focus on Children Jr., State Power of            One Award

Vanessa Hegemann - FCCLA Award, District Runner-up in Focus on Children  Jr., State          Power of One Award, District  Creed Speaking Champion

Savanna Hurley-Szabo - FCCLA Award, District Runner-up in Nutrition and Wellness Jr.

Caitlin Klosen - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner  in Food Innovations Jr.

Chris Palm - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in            Consumer Issues Jr.

Tyler Polacek - FCCLA Award, District Runner-up in Advocacy Jr., State Power of One Award

Mitchell Prusa - FCCLA Award,  District Runner-up in Advocacy Jr., State Power  of One             Award

Luke Renter - FCCLA Award, District Runner-Up in  Health and Wellness Jr.

Mallory Rolf - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in

            Food Innovations Jr.

Megan Svehla - FCCLA Award, District Runner-Up in Illustrated Talk Jr.

Rachel Rupprect - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Family   Challenges and Issues Jr

Alyssa Novotny - FCCLA Award, District Runner-Up in Illustrated Talk Jr.

Camille Koehn - FCCLA Award, District Chamption and State Silver Medal Winner in Family     Challenges and Issues Jr.

Maddie Cerv - FCCLA Award, District Runner-up in Illustrated Talk Jr.

 

The Outstanding member  from the freshman class from Howells-Dodge was a tie between Kelly Cech and Vanessa Hegemann.  The Outstanding member from the freshman class from Clarkson was Camille Koehn.

Sophomores:

 Morgan Baumert - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Hospitality and Recreation Sr., Purple Ribbon Winner in District Creed Speaking

Abby Coday - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Interior        Design Sr.

Jesse Faltys - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in        Advocacy Sr.

Shayna Henrickson - FCCLA Award, District Runner-up in Chapter Service Display Sr.

Nathan Kathol - FCCLA Award, District Runner-up in Chapter Service Display Sr., State            Power of One Award

Jon Good - FCCLA Award, District Runner-up in National Programs in Action Sr., State             Power of One Award

Faith Molacek – FCCLA Award – District Runner-up in Chapter Service Displa Sr. – State Power of One Award

Hunter Nathan - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in      Entrepreneurship Sr.

Seth Novak - FCCLA Award, District Runner-up in Job Interview Sr. and State Power of One     Award

Jessica Shonka - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal winner in Career        investigation Sr.

Casey Smith - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal sinner in            Hospitality and Recreation Sr.

Alex Steffensmeier - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in Advocacy Sr.

Ashley Vanderworker - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner  in Interior Design Sr.

Lee Vering - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in  Advocacy Sr.

Jenna Schmitz - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in National Programs in Action Sr.

Jenna Podany - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in National Programs in Action Sr.

Klyn Lopour - FCCLA Award

Jonathan Langdon - FCCLA Award

Chris Konicek - FCCLA Award

Kaitlyn Dlouhy - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in National Programs in Action Sr.

The Outstanding Member from the Howells-Dodge Sophomore class is Morgan Baumert and the outstanding sophomore member is Jenna Podany of Clarkson.

Juniors:

Trevor Blum - FCCLA Award, District  Runner -Up in  Sr. Parliamentary                                      Procedure, State Power of One Award

Breanne Brester - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in Environmental Ambassador Sr.

Emily Brichacek - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Food      Innovations Sr.

Betty Cech, FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in

            Leadership Jr.

Justin Christiansen - FCCLA Award

Amanda Evert - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in    Environmental Ambassador Sr.

Ana Garcia - FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Focus on         Children Sr.

Leah Grovijohn - FCCLA Award, District Runner-up in Health and Wellness Sr., State Power  of One Award

Luke Hegemann - FCCLA Award, District Runner-up in Sr. Parliamentary Procedure

Ben Kuehn, FCCLA Award, District Runner-up in Illustrated Talk Sr., State Power of One          Award

Michaela Lindsay - FCCLA Award, District Runner-up in Promote and Publicize  FCCLA Sr.

Hannah Ridder - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Teach       and Train Sr.

Devin Risch - FCCLA Award, District Runner-up in Life Event Planning Sr

Jill Rocheford - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Food          Innovations Sr.

Tiffany Sabey - FCCLA Award, District Runner-up in Promote and Publicize FCCLA Sr.

MaLeaha Semerad  - FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Focus on Children Sr.

Marissa Semerad - FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Focus     on Children Sr.

Danny Widhelm - FCCLA Award, District Runner-up in Illustrated Talk Sr., State Power of One            Award

Casey Wisnieski - FCCLA Award, District Runner-up in Parliamentary Procedure   Sr.,State Power of One Award

Hannah Baumert – FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Family   Challenges and Issues Jr.

Rikki Cahill - FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Family Challenges and Issues Jr.

Sydney   Novak - FCCLA Award,

Erika Rupprecht - FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Family Challenges and Issues Sr.

Abbey Hamernik - FCCLA Award, District Runner-up in Interpersonal CommunicationSr.

Libby Janousek - FCCLA Award, District Runner-up in Interpersonal Communication Sr.

Bridget Dinslage - FCCLA Award

Maprang Suksudej - FCCLA Award

Marco Niebuhr - FCCLA Award

Marie Spenner - FCCLA Award

Marie Loderer - FCCLA Award

The Outstanding Members as voted by the members from the Junior class are

Amanda Evert of Howells-Dodge and Erika Rupprecht of Clarkson.

Seniors:

Nathan Bazata - FCCLA Award, District Runner-up in Parliamentary Procedure Sr., District       Creed Speaking Blue Ribbon Winner, State Power of One Award

Brady Brester - FCCLA Award, District  Runner-up in Parliamentary Procedure   Sr.,State           Power of One Award

Anna Grovijohn - FCCLA Award, District Runner-up in Health and Wellness Sr., State Power of            One Award

Paige Indra - FCCLA Award, District Champion  and State Bronze Medal Winner in Chapter Showcase Sr.

Haley Kampschnieder - FCCLA Award, District Champion  and State Bronze Medal Winner in   Chapter Showcase Sr.

Logan Kampschnieder - FCCLA Aard, District Runner-up in Parliamentary Procedure Sr., State   Power of One Award

Mitch Kampschnieder - FCCLA Award. District Runner-up in Parliamentary Procedure Sr.,        State Power of One Award

Madison Novicki - FCCLA Award, District Runner-up in Health and Wellness Sr., State Power of One Award

Makenzie Polacek - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in        Chapter Showcase Sr.

Kyle Sayers - FCCLA Award.  District Runner-up in Parliamentary Procedure Sr., State Power of One Award.   

Bailey Bond - FCCLA Award

Kaitlin Reick - FCCLA Award

The Outstanding Member from the Senior class is Makenzie Polacek of Howells-Dodge and Bailey Bond of Clarkson. 

Mrs. Prusa presented each senior with a gift in recognition for the their leadership, cooperation and hard work throughout the year.   The seniors gave their parents a flower in appreciation of their support. 

 Also honored were Chapter Parents for 2012-2013:  Russ and Jayne Sayers, Dave and Brenda Hegemann, Kent and Mary Smith, Patty Reick, Jody Podany and Cheryl Langdon.  The chapter recognized Rhonda Bartling for being a sponsor at State FCCLA Leadership Conference.  FFA Awards were then presented.

During the FCCLA Officer Installation Ceremony, the 2013-2014 Officers were installed by the 2012-2013 Officers.  They are President – Amanda Evert, Vice President – Jill Rocheford, Secretary – Danny Widhelm,  Treasurer – Emily Brichacek, Publicity Chairperson – Darren Hegemann, Historian – Leah Grovijohn, Power of One Chairperson – Morgan Baumert, and Recreation Chairperson – Casey Wisnieski.

The 2013-2014 FFA Officers were installed and the FFA Senior Officer Retirement followed.  The closing was given by Haley Kampschnieder, FCCLA President.

 

Story image 2_0
5179488dca9e6

Story image 3_0
5179488dca9e6