Working...
FFA-FCCLA Banquet Held April 23
Because of inclement weather on April 22, the Howells-Dodge-Clarkson FFA-FCCLA Banquet was held on Tuesday, April 23 at 6:30 p.m. in the Howells-Dodge Consolidated Gym. The opening ceremony was conducted by the FFA Officers. A potluck meal was enjoyed by over 200 members and parents.
The following FCCLA Awards were presented by FCCLA District 5 Officer Makenzie Polacek,President Haley Kampschnieder, Vice President – Bailey Bond, Secretary – Paige Indra and Power Of One Chairperson Casey Smith:
Freshmen:
Justin Bazata - FCCLA Award, District Runner-Up in Health and Wellness Jr., State Power of One Award
Kelly Cech - FCCLA Award, District Runner-Up in Focus on Children Jr., State Power of One Award
Justin Evert - FCCLA Award, District Runner-up in Advocacy Jr., State Power of One Award
Wyatt Hake - FCCLA Award, District Runner-up in Recycle and Redesign Jr.
Darren Hegemann - FCCLA Award, District Runner-up in Focus on Children Jr., State Power of One Award
Vanessa Hegemann - FCCLA Award, District Runner-up in Focus on Children Jr., State Power of One Award, District Creed Speaking Champion
Savanna Hurley-Szabo - FCCLA Award, District Runner-up in Nutrition and Wellness Jr.
Caitlin Klosen - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Food Innovations Jr.
Chris Palm - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Consumer Issues Jr.
Tyler Polacek - FCCLA Award, District Runner-up in Advocacy Jr., State Power of One Award
Mitchell Prusa - FCCLA Award, District Runner-up in Advocacy Jr., State Power of One Award
Luke Renter - FCCLA Award, District Runner-Up in Health and Wellness Jr.
Mallory Rolf - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in
Food Innovations Jr.
Megan Svehla - FCCLA Award, District Runner-Up in Illustrated Talk Jr.
Rachel Rupprect - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Family Challenges and Issues Jr
Alyssa Novotny - FCCLA Award, District Runner-Up in Illustrated Talk Jr.
Camille Koehn - FCCLA Award, District Chamption and State Silver Medal Winner in Family Challenges and Issues Jr.
Maddie Cerv - FCCLA Award, District Runner-up in Illustrated Talk Jr.
The Outstanding member from the freshman class from Howells-Dodge was a tie between Kelly Cech and Vanessa Hegemann. The Outstanding member from the freshman class from Clarkson was Camille Koehn.
Sophomores:
Morgan Baumert - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Hospitality and Recreation Sr., Purple Ribbon Winner in District Creed Speaking
Abby Coday - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Interior Design Sr.
Jesse Faltys - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in Advocacy Sr.
Shayna Henrickson - FCCLA Award, District Runner-up in Chapter Service Display Sr.
Nathan Kathol - FCCLA Award, District Runner-up in Chapter Service Display Sr., State Power of One Award
Jon Good - FCCLA Award, District Runner-up in National Programs in Action Sr., State Power of One Award
Faith Molacek – FCCLA Award – District Runner-up in Chapter Service Displa Sr. – State Power of One Award
Hunter Nathan - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Entrepreneurship Sr.
Seth Novak - FCCLA Award, District Runner-up in Job Interview Sr. and State Power of One Award
Jessica Shonka - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal winner in Career investigation Sr.
Casey Smith - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal sinner in Hospitality and Recreation Sr.
Alex Steffensmeier - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in Advocacy Sr.
Ashley Vanderworker - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Interior Design Sr.
Lee Vering - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in Advocacy Sr.
Jenna Schmitz - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in National Programs in Action Sr.
Jenna Podany - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in National Programs in Action Sr.
Klyn Lopour - FCCLA Award
Jonathan Langdon - FCCLA Award
Chris Konicek - FCCLA Award
Kaitlyn Dlouhy - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in National Programs in Action Sr.
The Outstanding Member from the Howells-Dodge Sophomore class is Morgan Baumert and the outstanding sophomore member is Jenna Podany of Clarkson.
Juniors:
Trevor Blum - FCCLA Award, District Runner -Up in Sr. Parliamentary Procedure, State Power of One Award
Breanne Brester - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in Environmental Ambassador Sr.
Emily Brichacek - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Food Innovations Sr.
Betty Cech, FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in
Leadership Jr.
Justin Christiansen - FCCLA Award
Amanda Evert - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in Environmental Ambassador Sr.
Ana Garcia - FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Focus on Children Sr.
Leah Grovijohn - FCCLA Award, District Runner-up in Health and Wellness Sr., State Power of One Award
Luke Hegemann - FCCLA Award, District Runner-up in Sr. Parliamentary Procedure
Ben Kuehn, FCCLA Award, District Runner-up in Illustrated Talk Sr., State Power of One Award
Michaela Lindsay - FCCLA Award, District Runner-up in Promote and Publicize FCCLA Sr.
Hannah Ridder - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Teach and Train Sr.
Devin Risch - FCCLA Award, District Runner-up in Life Event Planning Sr
Jill Rocheford - FCCLA Award, District Champion and State Silver Medal Winner in Food Innovations Sr.
Tiffany Sabey - FCCLA Award, District Runner-up in Promote and Publicize FCCLA Sr.
MaLeaha Semerad - FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Focus on Children Sr.
Marissa Semerad - FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Focus on Children Sr.
Danny Widhelm - FCCLA Award, District Runner-up in Illustrated Talk Sr., State Power of One Award
Casey Wisnieski - FCCLA Award, District Runner-up in Parliamentary Procedure Sr.,State Power of One Award
Hannah Baumert – FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Family Challenges and Issues Jr.
Rikki Cahill - FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Family Challenges and Issues Jr.
Sydney Novak - FCCLA Award,
Erika Rupprecht - FCCLA Award, District Champion and State Gold Medal Winner in Family Challenges and Issues Sr.
Abbey Hamernik - FCCLA Award, District Runner-up in Interpersonal CommunicationSr.
Libby Janousek - FCCLA Award, District Runner-up in Interpersonal Communication Sr.
Bridget Dinslage - FCCLA Award
Maprang Suksudej - FCCLA Award
Marco Niebuhr - FCCLA Award
Marie Spenner - FCCLA Award
Marie Loderer - FCCLA Award
The Outstanding Members as voted by the members from the Junior class are
Amanda Evert of Howells-Dodge and Erika Rupprecht of Clarkson.
Seniors:
Nathan Bazata - FCCLA Award, District Runner-up in Parliamentary Procedure Sr., District Creed Speaking Blue Ribbon Winner, State Power of One Award
Brady Brester - FCCLA Award, District Runner-up in Parliamentary Procedure Sr.,State Power of One Award
Anna Grovijohn - FCCLA Award, District Runner-up in Health and Wellness Sr., State Power of One Award
Paige Indra - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in Chapter Showcase Sr.
Haley Kampschnieder - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in Chapter Showcase Sr.
Logan Kampschnieder - FCCLA Aard, District Runner-up in Parliamentary Procedure Sr., State Power of One Award
Mitch Kampschnieder - FCCLA Award. District Runner-up in Parliamentary Procedure Sr., State Power of One Award
Madison Novicki - FCCLA Award, District Runner-up in Health and Wellness Sr., State Power of One Award
Makenzie Polacek - FCCLA Award, District Champion and State Bronze Medal Winner in Chapter Showcase Sr.
Kyle Sayers - FCCLA Award. District Runner-up in Parliamentary Procedure Sr., State Power of One Award.
Bailey Bond - FCCLA Award
Kaitlin Reick - FCCLA Award
The Outstanding Member from the Senior class is Makenzie Polacek of Howells-Dodge and Bailey Bond of Clarkson.
Mrs. Prusa presented each senior with a gift in recognition for the their leadership, cooperation and hard work throughout the year. The seniors gave their parents a flower in appreciation of their support.
Also honored were Chapter Parents for 2012-2013: Russ and Jayne Sayers, Dave and Brenda Hegemann, Kent and Mary Smith, Patty Reick, Jody Podany and Cheryl Langdon. The chapter recognized Rhonda Bartling for being a sponsor at State FCCLA Leadership Conference. FFA Awards were then presented.
During the FCCLA Officer Installation Ceremony, the 2013-2014 Officers were installed by the 2012-2013 Officers. They are President – Amanda Evert, Vice President – Jill Rocheford, Secretary – Danny Widhelm, Treasurer – Emily Brichacek, Publicity Chairperson – Darren Hegemann, Historian – Leah Grovijohn, Power of One Chairperson – Morgan Baumert, and Recreation Chairperson – Casey Wisnieski.
The 2013-2014 FFA Officers were installed and the FFA Senior Officer Retirement followed. The closing was given by Haley Kampschnieder, FCCLA President.